žíhání kovů

poradíme si
i s největšími tvrďáky

Žíhání zahrnuje kontrolovaný ohřev kovu na žíhací teplotu, následovaný výdrží a pomalým ochlazením na pokojovou teplotu. Umožňuje snížení vnitřního pnutí materiálu, zlepšuje jeho tažnost a snižuje tvrdost, a tím usnadňuje obrábění. Cílem žíhání, které může probíhat bez překrystalizace nebo s překrystalizací zrn, je dosažení rovnovážného stavu ve struktuře materiálu.

V kalírně PRIKNER nabízíme žíhání naměkko, žíhání normalizační, žíhání na odstranění pnutí, sferoidizační žíhání, izotermické žíhání, rozpouštěcí žíhání, homogenizační žíhání, rekrystalizační žíhání a žíhání na magnetické vlastnosti. Těmito způsoby dokážeme zpracovat oceli téměř všech jakostí pro využití napříč průmyslovými odvětvími.

Všechny druhy žíhání provádíme za použití nejnovějších postupů a technologií a díky dlouholetým zkušenostem a znalostem v oboru jsme procesy schopni přizpůsobit individuálním potřebám zákazníků. Ti se tak mohou spolehnout na to, že výsledný produkt bude vždy odpovídat jejich požadavkům a očekáváním.

ŽÍHÁNÍ NAMĚKKO

Žíhání naměkko je druhem žíhání, prováděným při vysoké teplotě, oscilující okolo Ac1, počáteční teploty fázové přeměny. Jeho cílem je dosáhnout u materiálu co největší měkkosti, a tak zlepšit jeho obrobitelnost.

Žíháním naměkko se tepelně zpracovávají téměř všechny jakosti oceli, a to v závislosti na tom, co od žíhání uživatel očekává. Jde o proces, který se uplatňuje ve všech průmyslových odvětvích. 

Žíhání na odstranění pnutí

Žíhání na odstranění pnutí je druhem žíhání, při kterém se materiál ohřeje na požadovanou teplotu a následně pomalu ochlazuje. Jeho cílem je vyrovnat vnitřní pnutí kovu, způsobené předchozím zpracováním, místní plastickou deformací.

Žíhání na odstranění pnutí se používá u téměř všech jakostí oceli a napříč odvětvími, a to u součástí, kde je třeba snížit nebezpečí rozměrových změn během používání, případně během dalšího zpracování. Často se uplatňuje jako mezioperační žíhání.

ŽÍHÁNÍ NAMĚKKO
Sferoidizační žíhání

Sferoidizační žíhání

Sferoidizační žíhání je typem tepelného zpracování materiálu, během něhož se kov ohřeje na vysokou teplotu a nejprve pomalu a následně rychle chladí. Cílem je přeměna lamelárního perlitu na perlit zrnitý (globulární nebo sferoidizovaný).

Tento druh žíhání umožňuje zvýšit plasticitu oceli pro tváření za studena a zpracovávají se jím oceli téměř všech jakostí napříč průmyslovými odvětvími.

Izotermické žíhání

Izotermické žíhání je druhem žíhání, používaným často u ocelí s vyšším obsahem slitinových přísad, které není možné zpracovat žíháním naměkko. Při izotermickém žíhání se provádí austenitizace a rychlým ochlazením na teplotu izotermické výdrže (600-750 °C) pak přeměna na perlitickou strukturu.

Cílem izotermického žíhání je dosažení měkké a snadno obrobitelné struktury dále zpracovávaného materiálu. Uplatňuje se u ocelí téměř všech jakostí ve všech průmyslových odvětvích.

SVĚTOVĚ UNIKÁTNÍ pec

V kalírně PRIKNER máme jednu z několika málo pecí na světě, vybavenou na kalení přetlakem 25 bar dusíku. Díky ní jsme schopni tepelně zpracovat mnohem více druhů materiálu než jiné firmy v Česku i za hranicemi.

rozpouštěcí žíhání

Rozpouštěcí žíhání je druh tepelného zpracování kovů, při kterém se materiál zahřívá na vhodnou teplotu a následně velmi rychle ochlazuje. Cílem je rozpuštění karbidických, nitridických a karbonitridických fází do tuhého roztoku a dosažení jemnozrnné struktury a homogenního austenitu u austenitických ocelí.

Rozpouštěcí žíhání se používá pro zpracování korozivzdorných ocelí, bronzu a slitin hliníku napříč průmyslovými odvětvími.

HOMOGENIZAČNÍ žíhání

Homogenizační žíhání je druhem žíhání, během kterého se materiál ohřeje a ponechá na vhodné teplotě, při níž dojde k rozpuštění jedné či více fází do tuhého roztoku. Nejčastěji se používá u odlitků ze slitinových ocelí, kde je třeba odstranit dendritickou segregaci, způsobenou předchozím tvářením. Po homogenizačním žíhání zpravidla následuje žíhání normalizační.

Cílem homogenizačního žíhání je dosažení rovnoměrných vlastností materiálu pro další tepelné zpracování. Uplatňuje se u ocelí téměř všech jakostí ve všech průmyslových odvětvích.

Rozpouštěcí žíhání
Rekrystalizační žíhán

rekrystalizační žíhání

Rekrystalizační žíhání je proces tepelného zpracování kovů, při kterém se materiál zahřeje na teplotu nad rekrystalizační teplotou daného kovu a následně pomalu chladí. Odstraňuje se tak zpevnění, způsobené tvářením za studena, a obnovuje schopnost plastické deformace kovu a jeho dalšího zpracování.

Rekrystalizační žíhání se často uplatňuje jako mezioperační žíhání, a to u ocelí téměř všech jakostí napříč průmyslovými odvětvími.

Žíhání na magnetické vlastnosti

Žíhání na magnetické vlastnosti nebo také magnetizační žíhání je druhem žíhání, při kterém se kov zahřívá na požadovanou teplotu, ve které se následně drží a nakonec pomalu ochlazuje. Cílem je odstranění vnitřního pnutí v materiálu, zvětšení jeho permeability a snížení koercitivní intenzity.

Žíhání na magnetické vlastnosti se provádí u magneticky měkkých materiálů, jako jsou nízkouhlíkové oceli, a uplatňuje se zejména v elektrotechnickém průmyslu.

Proč je kalírna PRIKNER

ten nejlepší partner PRO VÁS

Jsme lídry v oboru
od roku 1990

Už více než tři desetiletí tepelně zpracováváme kovy pro klienty napříč odvětvími. Každý nový projekt je pro nás výzva a příležitost opakovaně prokázat, že jsme špičky v oboru.

Inovujeme ve prospěch zákazníků
i životního prostředí

Neustále zdokonalujeme svoje postupy. S ČVUT Praha a Slovenskou technickou univerzitou Bratislava pracujeme na dlouhodobých výzkumných projektech v oblasti tepelného zpracování materiálů.

přemýšlíme
o každém projektu

Naším cílem je doručit produkt nejvyšší možné kvality, a proto ke každé zakázce přistupujeme individuálně a hledáme to nejlepší řešení pro každého klienta.

Cementujeme
do velkých hloubek

Jako jediní v Česku ovládáme technologii podtlakové cementace do velkých hloubek. Jsme tak schopni dodat produkt s vynikající tvrdostí a výjimečnou odolností.

Prokazujeme SVOJI kvalifikaci
a výsledky

Jsme držiteli certifikace TUV MANAGEMENT SERVICE podle normy ISO 9001:2016 a prestižního ocenění Firma roku Královéhradeckého kraje 2016.

Odborně konzultujeme
a radíme

Žádný projekt pro nás není příliš malý nebo velký. Rádi s vámi prokonzultujeme ten váš a poradíme s výběrem nejlepšího postupu.

Spojme se

Máte dotaz? Máme odpověď.

Ať už přesně víte, co potřebujete zakalit, nebo s námi chcete svůj projekt zatím jen prokonzultovat, neváhejte nás kontaktovat. Zavolejte nebo nám napište zprávu a my se vám nejpozději do 2 pracovních dní ozveme zpět.

Přesnější specifikace

když SE KALÍ horké novinky

Buďte v obraze. Nenechte si ujít žhavé informace a trendy z naší kalírny a oblasti tepelného zpracování kovů. Nechte nám na sebe e-mailovou adresu a jednou za tři měsíc se těšte na pořádně rozpálený newsletter z PRIKNER pera.