Zpracování neželezných
kovů a slitin

zušlechtíme pro vás
ledacos

Zpracování neželezných kovů a slitin zahrnuje vybrané procesy, jejichž cílem je dosažení optimální struktury a mechanických, termických a elektro-fyzikálních vlastností materiálu. Je zásadní při výrobě celé řady produktů od elektronických součástek po konstrukční materiály. V kalírně PRIKNER poskytujeme několik druhů zpracování neželezných kovů a slitin.

Kromě žíhání mědi a žíhání mosazi s cílem zlepšení jejich obrobitelnosti nabízíme také vytvrzování hliníku, bronzů a jiných neželezných slitin, u nichž je třeba zajistit příslušnou tvrdost a pevnost.

Dokážeme zpracovat měď, mosaz, hliník, bronz, ale také slitiny kobaltu nebo hořčíku.

Každá z metod zušlechťování neželezných kovů a slitin je prováděná odborně, s důrazem na každý detail a s použitím nejmodernějších technologií. Zákazníkům tak můžeme zaručit vždy kvalitní výsledek, odpovídající jejich potřebám a požadavkům.

Žíhání mědi a mosazi

Při tepelném zpracování mědi a mosazi se uplatňuje žíhání naměkko nebo žíhání na odstranění pnutí. Jejich princip je stejný jako u žíhání oceli: ohřátí materiálu na požadovanou teplotu a následné pomalé chladnutí. Cílem je zlepšení obrobitelnosti a umožnění dalšího tváření mědi nebo mosazi za studena.

Naměkko nebo na odstranění pnutí se žíhají měď a její slitiny a tvářené a slévárenské mosazi, a to hlavně pro účely energetiky, elektrotechnického průmyslu a všeobecného strojírenství.

Vytvrzování hliníku, bronzů a jiných neželezných slitin

Vytvrzování je typem tepelného zpracování hliníku, bronzů a jiných neželezných slitin, jehož cílem je zvýšení pevnosti a tvrdosti materiálu. Vytvrzování se skládá ze dvou pochodů, a to 1. rozpouštěcího žíhání a rychlého ochlazení a 2. stárnutí. Stárnutí může být buď umělé (za zvýšených teplot), nebo přirozené (za teplot okolí).

Vytvrzování mědi a hliníku se používá pro tvářené a slévárenské bronzy nebo tvářené a slévárenské slitiny hliníku. Uplatňuje se ve všeobecném strojírenství, leteckém a automobilovém průmyslu, a to při zpracování slitin lehkých kovů pro výrobu dílů karoserií, částí trupů letadel, pístů motorů, bloků válců, rotorů nebo lopatek kompresorů, u slitin těžkých neželezných kovů pak při výrobě tlakových nádob, vysoko namáhaných šroubových spojů, šroubových kol nebo ventilových sedel.

Žíhání mědi a mosazi, vytvrzování hliníku, bronzů a jiných neželezných slitin

Vlastní laboratoř v nejvyšší výbavě

V KALÍRNĚ PRIKNER MÁME SVOJI VLASTNÍ METALOGRAFICKOU LABORATOŘ, VYBAVENOU TĚMI NEJMODERNĚJŠÍMI PŘÍSTROJI. NAJDETE MEZI NIMI DIGITÁLNÍ INVERTOVANÝ MIKROSKOP OLYMPUS GX51 S MĚŘÍCÍM SOFTWAREM A POKROČILOU OBRAZOVOU ANALÝZOU. JISKROVÝ OPTICKÝ EMISNÍ SPEKTROMETR BELEC COMPACT PORT PRO  ANALÝZU CHEMICKÉHO SLOŽENÍ KOVŮ, NEBO MIKROTVRDOMĚR LECO LM110 S AUTOMATICKÝM SYSTÉMEM MĚŘENÍ TVRDOSTI AMH55 A ZAŘÍZENÍ NA ŘEZÁNÍ, BROUŠENÍ A LEŠTĚNÍ VZORKŮ STRUERS.

Proč je kalírna PRIKNER

ten nejlepší partner pro vás

Jsme lídry v oboru
od roku 1990

Už více než tři desetiletí tepelně zpracováváme kovy pro klienty napříč odvětvími. Každý nový projekt je pro nás výzva a příležitost opakovaně prokázat, že jsme špičky v oboru.

Inovujeme ve prospěch zákazníků
i životního prostředí

Neustále zdokonalujeme svoje postupy. S ČVUT Praha a Slovenskou technickou univerzitou Bratislava pracujeme na dlouhodobých výzkumných projektech v oblasti tepelného zpracování materiálů.

přemýšlíme
o každém projektu

Naším cílem je doručit produkt nejvyšší možné kvality, a proto ke každé zakázce přistupujeme individuálně a hledáme to nejlepší řešení pro každého klienta.

Cementujeme
do velkých hloubek

Jako jediní v Česku ovládáme technologii podtlakové cementace do velkých hloubek. Jsme tak schopni dodat produkt s vynikající tvrdostí a výjimečnou odolností.

Prokazujeme svoji kvalifikaci
a výsledky

Jsme držiteli certifikace TUV MANAGEMENT SERVICE podle normy ISO 9001:2016 a prestižního ocenění Firma roku Královéhradeckého kraje 2016.

Odborně konzultujeme
a radíme

Žádný projekt pro nás není příliš malý nebo velký. Rádi s vámi prokonzultujeme ten váš a poradíme s výběrem nejlepšího postupu.

Spojme se

Máte dotaz? Máme odpověď.

Ať už přesně víte, co potřebujete zakalit, nebo s námi chcete svůj projekt zatím jen prokonzultovat, neváhejte nás kontaktovat. Zavolejte nebo nám napište zprávu a my se vám nejpozději do 2 pracovních dní ozveme zpět.

Přesnější specifikace

když se kalí horké novinky

Buďte v obraze. Nenechte si ujít žhavé informace a trendy z naší kalírny a oblasti tepelného zpracování kovů. Nechte nám na sebe e-mailovou adresu a jednou za tři měsíc se těšte na pořádně rozpálený newsletter z PRIKNER pera.