Kalení a zušlechťování

Umíme pořádně zakalit

Kalení je typem tepelného zpracování kovů, které spočívá v ohřevu materiálu na kalicí teplotu, následném ochlazení nadkritickou rychlostí a nakonec popouštění. Využívá se ke zlepšení mechanických a fyzikálních vlastností materiálu, zejména jeho tvrdosti a odolnosti proti opotřebení. V kalírně PRIKNER provádíme několik druhů kalení.

Vedle precizního jednoduchého kalení oceli poskytujeme škálu specializovaných variant tohoto procesu včetně kalení v ochranné atmosféře a vakuového kalení, které umožňují dosažení specifických vlastností materiálu podle konkrétních požadavků zákazníků. Jako jedni z mála v České republice provádíme bainitické kalení a naší silnou stránkou je také kryogenní zpracování kovů nebo kalení čepelí nožů.

Zušlechtit dokážeme konstrukční oceli, nástrojové oceli, nerezy, rychlořezné oceli i oceli pro speciální použití.

Do každého procesu zpracování kovů vstupují naše bohaté zkušenosti, odborné know-how a moderní technologie, díky nimž můžeme nabídnout široké možnosti kalení a zušlechtění kovů, které splní ty nejnáročnější požadavky našich zákazníků.

Kalení a zušlechťování kovů
v ochranné atmosféře

kalení DO SOLI

Kalení do soli představuje druh tepelného zpracování kovů, kde se ohřátý materiál rychle ochlazuje ve speciální solné lázni. Tato metoda umožňuje získání struktury s vysokým podílem bainitu, a tím ve srovnání s kalením do vody nebo do oleje dosažení houževnatější struktury materiálu s menším podílem martenzitu.

Kalení do soli se používá ve všech průmyslových odvětvích, a to pro všechny jakosti konstrukčních ocelí. V kalírně PRIKNER tímto způsobem kalíme díly pro všeobecné strojírenství (například šoupátka, kuželky, sedla do hydraulických systémů, čepy a jiné komponenty do zemědělských strojů), hydraulicko-pneumatické díly pro nýtovací nářadí, díly pro textilní stroje, jízdní kola, zbrojní průmysl a mnohé další. 

Bainitické kalení

Bainitické kalení představuje proces tepelného zpracování kovů, spočívající v takovém způsobu ochlazování materiálu, který zajistí vytvoření bainitické struktury. Tímto typem kalení se místo tvrdé (martenzitické) struktury dosahuje o trochu méně tvrdé, ale houževnaté struktury.

Bainitické kalení nachází využití ve všeobecném strojírenství, při výrobě ložisek a v elektrotechnickém průmyslu, a to při zpracování chromových a chrom-manganových ocelí. Uplatnění má zejména při výrobě ložiskových kroužků, segrových pojistek nebo elektrosoučástek, ale i součástí do letadel nebo pístů do hydraulických systémů.

Kalení a zušlechťování kovů v ochranné atmosféře

Vakuové kalení

Vakuové kalení

Kalení do oleje

Princip kalení do oleje spočívá v ohřevu oceli do oblasti austenitu, poté následuje výdrž na této teplotě, aby došlo k homogenizaci austenitu v celém průřezu součásti, a ochlazení v olejové lázni o teplotě 60 až 80 °C na teplotu vzniku martenzitické struktury. Oproti kalení do vody je chlazení v oleji méně prudké, což usnadňuje kontrolu nad procesem a minimalizuje riziko deformací nebo trhlin v materiálu.

Kalení do oleje se využívá pro všechny jakosti konstrukčních a nástrojových ocelí ve všech průmyslových odvětvích a leteckém průmyslu. V kalírně PRIKNER takto nejčastěji kalíme součásti motorů do motocyklů, díly pro řetězy nebo části podvozků letadel a autobusů.

Kalení přetlakem dusíku

Princip tohoto druhu kalení je stejný jako princip kalení do oleje. Na rozdíl od něj se ale kalí dusíkem s přetlakem 5-25 bar. Výhod je celá řada: dochází k menším deformacím, zlepšuje se kvalita povrchu dílů a odpadá jejich náročné čištění (odmaštění) po kalení.

Tento druh kalení se využívá pro středně a vysokolegované oceli, nástrojové oceli a některé druhy legovaných konstrukčních ocelí, a to ve všeobecném strojírenství, automobilovém, zbrojním, chemickém, petrochemickém i textilním průmyslu, v energetice, medicíně, při výrobě potřeb pro farmaceutický průmysl, v kovářství, nožířství i mincovnictví.

Uplatnění nachází při výrobě vstřikovacích soustav, forem na vstřikování plastů a forem pro kování, nástrojů, implantátů, funkčních částí strojů, chladicích systémů, zbraní a součástí zbraňových systémů nebo nožů. V kalírně PRIKNER tímto způsobem nejčastěji zpracováváme právě nože (kuchyňské, do papírenství nebo gumárenství), nástroje všeho druhu a formy pro výrobu plastů pro automobilový průmysl.

kalení nožů je naší doménou

Jsme špičky trhu s kalením čepelí pro soukromé nožíře. Jen v roce 2022 jsme v rámci desítek zakázek precizně zpracovali 855 kusů čepelí pro speciální nože, a to mimo jiné pro KDS Sedlčany, největšího výrobce nožů v České republice.

Kryogenní zpracování kovů

Kalení se zmrazováním

Při kalení se zmrazováním se díky extrémně nízkým teplotám vytváří specifické mikrostrukturní konfigurace, které materiálu dodávají zvýšenou tvrdost a odolnost.

Technika kalení se zmrazováním se používá k rozměrové stabilizaci dílů, dokončení martenzitické transformace a snížení zbytkového austenitu a zvýšení odolnosti proti opotřebení. Zpracovávají se jí téměř všechny jakosti ocelí (v závislosti na tom, co od zmrazování uživatel očekává) a nachází uplatnění v automobilovém a leteckém průmyslu, ve všeobecném strojírenství, petrochemii, energetice, zbrojním průmyslu i nožířství.

Kalení s KRYOGENNÍM ZPRACOVÁNÍM v tekutém dusíku

Kalení s kryogenním zpracováním v tekutém dusíku je vysoce specializovanou metodou tepelného zpracování kovů, která využívá extrémně nízké teploty kapalného dusíku. Umožňuje dosáhnout teplot až -196 °C, a tím vytvořit mimořádně jemnou mikrostrukturní konfiguraci materiálu. Hluboké zmrazování dává materiálu vysokou pevnost a odolnost vůči opotřebení.

Stejně jako u kalení se zmrazováním se tento způsob kalení používá k dosažení specifické mikrostrukturní konfigurace v povrchové vrstvě materiálu, a tím zvýšení jeho tvrdosti a odolnosti. Vzhledem k cenové náročnosti metody se kalení s kryogenním zpracováním uplatní skutečně v indikovaných případech, zejména pro zvýšení odolnosti vůči opotřebení například u lékařských nástrojů, elektroniky nebo při výrobě přesných optických součástí.

Kryogenní zpracování kovů

Proč je kalírna PRIKNER

ten nejlepší partner PRO VÁS

Jsme lídry v oboru
od roku 1990

Už více než tři desetiletí tepelně zpracováváme kovy pro klienty napříč odvětvími. Každý nový projekt je pro nás výzva a příležitost opakovaně prokázat, že jsme špičky v oboru.

Inovujeme ve prospěch zákazníků
i životního prostředí

Neustále zdokonalujeme svoje postupy. S ČVUT Praha a Slovenskou technickou univerzitou Bratislava pracujeme na dlouhodobých výzkumných projektech v oblasti tepelného zpracování materiálů.

přemýšlíme
o každém projektu

Naším cílem je doručit produkt nejvyšší možné kvality, a proto ke každé zakázce přistupujeme individuálně a hledáme to nejlepší řešení pro každého klienta.

Cementujeme
do velkých hloubek

Jako jediní v Česku ovládáme technologii podtlakové cementace do velkých hloubek. Jsme tak schopni dodat produkt s vynikající tvrdostí a výjimečnou odolností.

Prokazujeme svoji kvalifikaci
a výsledky

Jsme držiteli certifikace TUV MANAGEMENT SERVICE podle normy ISO 9001:2016 a prestižního ocenění Firma roku Královéhradeckého kraje 2016.

Odborně konzultujeme
a radíme

Žádný projekt pro nás není příliš malý nebo velký. Rádi s vámi prokonzultujeme ten váš a poradíme s výběrem nejlepšího postupu.

Spojme se

Máte dotaz? Máme odpověď.

Ať už přesně víte, co potřebujete zakalit, nebo s námi chcete svůj projekt zatím jen prokonzultovat, neváhejte nás kontaktovat. Zavolejte nebo nám napište zprávu a my se vám nejpozději do 2 pracovních dní ozveme zpět.

Přesnější specifikace

když se kalí horké novinky

Buďte v obraze. Nenechte si ujít žhavé informace a trendy z naší kalírny a oblasti tepelného zpracování kovů. Nechte nám na sebe e-mailovou adresu a jednou za tři měsíc se těšte na pořádně rozpálený newsletter z PRIKNER pera.