Chemicko-tepelné
zpracování kovů
zdoláme strukturu každého kovu
Chemicko-tepelné zpracování kovů zahrnuje procesy, kombinující chemické reakce s tepelnými operacemi. Jejich cílem je úprava struktury a dosažení požadovaných vlastností materiálu, především pak zvýšení tvrdosti, houževnatosti a odolnosti proti opotřebení. V kalírně PRIKNER provádíme několik druhů chemicko-tepelného zpracování kovů.
Kromě cementace, nitrocementace v plynu s kalením do soli a podtlakové nitrocementace s kalením do oleje provádíme podtlakovou cementaci ve vakuových pecích s kalením do oleje nebo přetlakem dusíku, kterou jsme zavedli jako jedni z prvních v České republice. Bohaté zkušenosti máme také s nitridací a karbonitridací v plynu. Kromě toho poskytujeme i následné zpracování kovů po těchto procesech, jako jsou zmrazování po cementaci a oxidace po nitridaci nebo karbonitridaci.
Zpracovat dokážeme legované (chromem, hliníkem, vanadem, manganem, molybdenem), nelegované a uhlíkové oceli, automatové, mangan-chromové i nikl-chromové oceli.
Každý z procesů chemicko-tepelného zpracování oceli v naší kalírně se vyznačuje precizností vypilovanou dlouholetou praxí, inovativním přístupem a moderními technologiemi, díky nimž dokážeme vyhovět i velmi specifickým požadavkům zákazníků napříč odvětvími.
Cementace a nitrocementace v plynu s kalením do soli
Cementace a nitrocementace v plynu jsou integrovanými procesy tepelného zpracování kovů, při nichž se povrch materiálu obohacuje uhlíkem, dusíkem nebo uhlíkem a dusíkem současně. Při cementaci oceli je materiál vystaven plynným uhlovodíkům, uhlík následně proniká do povrchové vrstvy kovu. V případě nitrocementace se aplikuje stejný princip, a to s uhlíkem a dusíkem současně. Následuje kalení do soli. Výsledkem jsou tvrdý povrch a houževnaté jádro, u nelegovaných ocelí tvrdý povrch a měkké jádro. U nitrocementace sklovitá vrstva na povrchu zaručuje odolnost proti opotřebení.
Cementování oceli v plynu s kalením do soli se využívá pro mangan-chromové a nikl-chromové oceli, a to v automobilovém a leteckém průmyslu i ve všeobecném strojírenství při výrobě ozubených kol, hřídelí a čepů, částí podvozků letadel, částí strojů a nástrojů pro výrobu.
Nitrocementace v plynu s kalením do soli se uplatňuje u automatových, uhlíkových a mangan-chromových ocelí, a to v automobilovém průmyslu, textilním průmyslu a ve všeobecném strojírenství při výrobě ozubených kol, čepů a hřídelí a při výrobě drobných dílů a částí strojů.
Podtlaková cementace ve vakuových pecích s kalením do oleje nebo přetlakem dusíku
Podtlaková cementace ve vakuových pecích představuje druh tepelného zpracování kovů, při kterém je materiál vystaven speciálním podmínkám v podtlakové atmosféře. Tento proces, jehož řízení je oproti konvenčním metodám velmi precizní, umožňuje přesné a rovnoměrné pronikání uhlíku do povrchové vrstvy materiálu. Následuje kalení do oleje nebo přetlakem dusíku a dosažení optimální kombinace tvrdosti a odolnosti proti opotřebení.
Podtlakové cementování ve vakuových pecích se uplatňuje v odvětvích, kde jsou klíčové kontrola mikrostrukturních vlastností materiálu a vysoká kvalita povrchu po zpracování. Využívá se v automobilovém nebo zbrojním průmyslu, v energetice při výrobě ozubených kol pro systémy větrných elektráren, při výrobě nástrojů, upínacích částí obráběcích strojů i součástek pro výrobu dronů.
V kalírně PRIKNER máme s metodou podtlakové cementace bohaté zkušenosti: zavedli jsme ji jako jedni z prvních v Česku, a to už v roce 2007. Podtlakově cementovat umíme i vrstvy o tloušťce 5-7 mm a řídit dokážeme také procesy podtlakové cementace hlubokých slepých otvorů.
Věděli jste, že…
…tepelné zpracování kovů ve vakuu je bezpečnější, ekonomičtější a ekologičtější než kalení v klasických, atmosférických pecích. Při kalení ve vakuových pecích nevzniká oxid uhličitý, jsou tak udržitelné a ohleduplné k životnímu prostředí.
Podtlaková nitrocementace ve vakuových pecích s kalením do oleje
Podtlaková nitrocementace je metodou tepelného zpracování kovů, při které se povrch materiálu obohacuje současně uhlíkem a dusíkem, a to v podtlakové atmosféře. Následuje kalení do oleje. Cílem je dosažení tvrdé povrchové vrstvy, odolné vůči opotřebení.
Podtlaková nitrocementace se uplatňuje u automatových, uhlíkových a mangan-chromových ocelí, a to v automobilovém průmyslu, textilním průmyslu a ve všeobecném strojírenství při výrobě ozubených kol, čepů a hřídelí a při výrobě drobných dílů a částí strojů.
V kalírně PRIKNER nabízíme zákazníkům podtlakovou nitrocementaci od začátku roku 2024, a to jako jedni z prvních v ČR. Potvrzujeme tak svůj závazek nejen k neustálým technologickým inovacím, ale hlavně k maximálně udržitelnému provozu a omezování uhlíkové stopy. Ve srovnání s nitrocementací prováděnou v klasických, atmosférických pecích je totiž nitrocementování v podtlaku (stejně jako ostatní metody vakuového kalení včetně podtlakové cementace) bezpečnější, energeticky méně náročné a splňuje přísné nároky na udržitelnost a ohleduplnost k životnímu prostředí.
Nitridace a karbonitridace v plynu
Nitridace a karbonitridace v plynu jsou metodami tepelného zpracování kovů, kde je materiál za zvýšených teplot vystaven plynným formám dusíku a uhlíku. Nitridace spočívá v obohacení povrchu materiálu dusíkem, zatímco karbonitridace kombinuje proces nitridace s obohacením uhlíkem. Při nitridování se na měkkém i zušlechtěném povrchu vytvoří tenká, vysoce tvrdá vrstva s výbornou otěruvzdorností, při karbonitridování tenká, vysoce tvrdá a korozi odolná vrstva s výbornou otěruvzdorností.
Nitridace oceli se používá pro zpracování ocelí legovaných chromem, hliníkem, vanadem, manganem nebo molybdenem ve všeobecném strojírenství, leteckém a textilním průmyslu při výrobě dílů s vysoce otěruvzdornými plochami: trysek, ventilů nebo vodících vývodek pro textilní stroje. Karbonitridací se tepelně zpracovávají nelegované a uhlíkové oceli pro automobilový, elektrotechnický a zbrojní průmysl a všeobecné strojírenství, a to za účelem povrchové ochrany korozně namáhaných dílů a vytvoření otěruvzdorných povlaků nízkolegovaných materiálů.
V kalírně PRIKNER nitridujeme náročné vrstvy například pro MOTORPAL Jihlava, světového výrobce vstřikovacích systémů pro dieselové motory a významného hráče na poli přesného strojírenství.
následné procesy
Zmrazování
po cementaci
Při zmrazování po cementaci dochází k rychlému ochlazení materiálu ve speciální chladicí lázni. Tato metoda je navržena tak, aby maximalizovala přínosy cementace, tedy obohacení povrchu materiálu uhlíkem. Chladicí fáze zmrazování po cementaci umožňuje dosažení optimální mikrostrukturní konfigurace v povrchové vrstvě materiálu, zvyšuje se tak jeho tvrdost a odolnost.
Zmrazování po cementaci se uplatňuje například v automobilovém průmyslu nebo při výrobě dílů pro hydrauliku.
Oxidace po nitridaci nebo karbonitridaci
Při oxidaci po nitridaci nebo karbonitridaci je materiál vystaven vzduchu nebo kontrolované atmosféře s cílem vytvořit tenkou oxidickou vrstvu na jeho povrchu. Výsledkem je vytvoření tzv. oxidického pláště, který dále zvyšuje korozní odolnost vrstvy. Často se vyžaduje také kvůli vzhledu povrchu.
Oxidace po nitridaci nebo karbonitridaci se využívá u nelegovaných a uhlíkových ocelí, a to ke zvýšení korozní odolnosti dílů. Uplatňuje se zejména v automobilovém průmyslu a všeobecném strojírenství.
Proč je kalírna PRIKNER
ten nejlepší partner PRO VÁS
Spojme se
Máte dotaz? Máme odpověď.
Ať už přesně víte, co potřebujete zakalit, nebo s námi chcete svůj projekt zatím jen prokonzultovat, neváhejte nás kontaktovat. Zavolejte nebo nám napište zprávu a my se vám nejpozději do 2 pracovních dní ozveme zpět.
když se kalí horké novinky
Buďte v obraze. Nenechte si ujít žhavé informace a trendy z naší kalírny a oblasti tepelného zpracování kovů. Nechte nám na sebe e-mailovou adresu a jednou za tři měsíc se těšte na pořádně rozpálený newsletter z PRIKNER pera.